Högt tryck i den nordiska paviljongen

Text:Anja Degerholm
Foto: Anja Degerholm
PUBLICERAD: 26 november 2025
Sverige, Norge, Finland och Danmark fanns representerade i Nordic Pavillion.

On Demand 2033, RISE och Lasertech gjorde gemensam sak med några nordiska kollegor och ställde ut tillsammans på Formnext. 3dp.se hälsade på hos de svenska utställarna.

Nordic Pavillion samlade förutom de tre svenska representanterna även finska FAME (Finnish Additive Manufacturing Ecosystem), Norwegian AM och Danish AM Hub samt ett par företag från respektive land.

Det hölls ett par gemensamma aktiviteter i montern under mässan. Direkt på morgonen under första mässdagen arrangerades ett guidat AM-safari, och när det var dags att avrunda för dagen hölls en after work som fyllde hela montern och mer därtill.

– Det var en otrolig uppslutning, folk långt ute i gångarna. Vi hade dryck och lite tilltugg, och folk stod kvar länge efter att det var slut, berättar Nicklas Tarantino som representerar det nationella initiativet On Demand 2033.

Nicklas Tarantino från On Demand 2033 mötte inte bara besökare i montern utan deltog även i en paneldebatt på Industry Stage om logistikkedjor.

Nicklas Tarantino medverkade även i en paneldebatt under fredagen på Industry Stage där temat ”Rethinking supply chains with additive manufacturing” stod på programmet. I debatten deltog även representanter från Ivaldi Group, ROCHE och European Defence Agency.

– Det handlar om värdekedjor, men även om att jobba med mer än bara tekniken, kopplat till sådant som affärsmodeller, kultur och infrastruktur.

Vad händer annars hos On Demand 2033 framöver?

– I början av nästa år blir det mycket fokus på case, och efter det ska vi ta ställning till om vi ska köra ett AM Meet-up även nästa år. Vi söker även fler aktörer som är intresserade av att industrialisera och vill vara en del av ett community, säger Nicklas Tarantino.

Stig Reitan och Albin Hällmar höll ställningarna i Lasertechs monter.

Karlskogaföretaget Lasertech ställde ut för första gången på Formnext.

– Vi fick frågan om att ställa ut och sade först nej eftersom vi hade så mycket annat på gång. Men vi vet att det är otroligt mycket kunder som kommer hit och det är viktigt för oss att träffa dem. Här har vi möjligheten att möta ett stort antal människor på kort tid och fördjupa kontakterna, säger Stig Reitan, sälj- och marknadsansvarig på Lasertech.

Möjligheten att kombinera 3D-print och lasersvets är något som Lasertech lyfte fram i mötet med besökarna, och de visade även konkreta exempel på detta i form av applikationer.

– Det vi tycker är kul att få berätta om. Det var en diskussion för 20 år sedan, då skulle man printa mindre och lasersvetsa ihop modulerna. Nu ska alla köpa stora maskiner – men det går ju fortfarande att lasersvetsa ihop delarna. Där tror vi att vi kan positionera oss lite annorlunda mot konkurrenterna.

Formnext är också ett bra tillfälle att se vad som är nytt och lyssna av marknaden, säger Stig Reitan.

Har ni sett något intressant?

– Trenden är stora printrar som passar stora industrier, inom till exempel flyg eller fordon. Det vi ser är fortfarande efterfrågan på små detaljer, så vi ser framför allt efter maskiner som är lite snabbare och bättre inom det området. Men även utrustning för efterbearbetning, som pulverhantering, hur man kan ta bort stöd på ett bra sätt och nya smarta program för att bli mer effektiva. Det står högst upp på vår lista.

Läs mer:

Lasertech ser unik möjlighet att kombinera 3D-print och lasersvets

RISE tar nu sats inför nästa stora event: konferensen Additive Intelligence 4.0 i mars 2026, säger Marie-Louise Bergholt.

Även RISE medverkade som utställare på Formnext för första gången. Marie-Louise Bergholt, verksamhetsledare för AM-center, RISE, är positivt överraskad av hur många som kikat förbi den nordiska paviljongen.

– Det var mycket folk redan från start första dagen och dagen efter har det varit ännu mer folk. Det har varit en hel del svenskar som passar på att titta förbi, men också en del internationella, framför allt europeiska besökare, säger hon.

AM-center verkar för att driva industrialiseringen av AM framåt, och Formnext var därför ett bra tillfälle att knyta kontakter med fler potentiella samarbetsparter för industrinära forskning.

Nästa stora sak som händer hos RISE är konferensen Additive Intelligence 4.0, som äger rum den 12-13 mars 2026 på Svenska mässan i Göteborg.

– Där har vi öppnat anmälan och även börjat publicera programmet, som vi bygger på steg för steg. Parallellt med det så förbereder vi nästa etapp av AM-centret och söker ytterligare projekt.

Marie-Louise Bergholt har tidigare i år berättat i en intervju med 3dp.se att RISE AM-center växlar upp och gör en satsning inom affärsutveckling och strategi. Du kan läsa mer om det här:

AM-center på RISE får miljontillskott: ”Vi växlar upp”

Senaste nytt

Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Vad var mest intressant på årets Formnext? 3dp.se frågade Anders Brask, vd för Protech Nordic, och följde med på en rundtur i montrarna.
Protech-kollage
Formnext-spaning: Silikonmaterial och 3D-skanners

Flera nyheter hos svenska Interspectral

Interspectral passade på att presentera nya mjukvarusviten AM Explorer Suite i samband med Formnext, men även ett partnerskap med Nikon SLM Solutions. 
Interspectral-hr
Flera nyheter hos svenska Interspectral

Raplas introducerar dynamisk SLA-print

Brittiska Raplas Technologies tog med sig en nyhet till Formnext för snabb och storskalig SLA-utskrift med en unik härdningsfunktion. 
Raplas-1.2
Raplas introducerar dynamisk SLA-print

Ny plattform för material: "Vi firar samarbete"

En ny marknadsplats för polymermaterial har sett dagens ljus: iAM Marketplace. Det ska göra det enkelt och flexibelt att köpa material oavsett vilken 3D-skrivare eller applikation det gäller.
Yoav-iAM
Ny plattform för material: ”Vi firar samarbete”

Läs vidare

Ny svensk satsning ska ge AM skjuts inom industrin

Linköpings universitet och IMA har beviljats medel från Vinnova för det nationella samverkansprojektet “AMBITION - Nya möjligheter för klimatsmart produktion”.
IMA-projekt
Ny svensk satsning ska ge AM skjuts inom industrin

WISE Additive-nod invigs i Uppsala

Tidigare i höst invigdes Chalmers WISE Additive-nod, ett forskningsinitiativ inom additiv tillverkning. I slutet av november är det dags för Uppsala universitet att officiellt ansluta sig till nätverket.
Chalmers-4
WISE Additive-nod invigs i Uppsala

SVEAT delar ut stipendium

Branschorganisationen SVEAT delar ut stipendiemedel om totalt 30 000 kronor, med syftet att stärka engagemanget och konkurrenskraften inom additiv tillverkning i Sverige.
Genre FDM Prusa
SVEAT delar ut stipendium

Försvarsmakten satsar på 3D-printade reservdelar

Onsdagen den 15 oktober invigdes Advanced Manufacturing Coordination Center (AMCC) i Trollhättan. Ett projekt där Försvarsmakten tillsammans med industrin och akademin ska bygga en nationell 3D-printingkapacitet för snabb och resilient reservdelstillverkning.
DSC_5486-Redigera
Försvarsmakten satsar på 3D-printade reservdelar