3D systems presenterar flera nya serier

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 7 januari 2014

UPPDATERAS LÖPANDE: Konsumentskrivaren Cube har varit en av företaget 3D systems galjonsfigurer. Nu presenterar 3D systems flera modeller av nästa generation Cube. Modellerna som presenterades under konsument elektronikmässan CES 2014 i Las Vegas som startade i veckan, är riktade mot konsumentmarknaden, eller mindre produktioner för företag.

CubePro kommer vara störst i klassen, med en byggyta på 27,5 x 26,5 x 24 cm. Nytt för båda modellerna är att man kan skriva ut med flera material, samtidigt. I det här fallet ABS och PLA, med en upplösning på 75 micrometer. Med CubePro går också att under samma byggprocess skriva ut i upp till tre färger, där den lite enklare Cube3 kan skriva ut med två färger. Skrivhastigheten har också fördubblats i båda skrivarna jämfört med den tidigare modellen. Möjligheten att skriva ut on the go trådlöst via bland annat cubifys nya mobilapp finns nu också.

Cube3 kommer med det nya mer slipade utseendet kunna skriva ut med en maxstorlek på 15,25 x 15,25 x 15,25 cm. Skrivaren Cube3 når också gränsen för certifikatet IEC Home Printer Certification 60953 (TUV), vilket betyder att den har en rekommenderad åldersgräns på 8+ år. Cube3 och kommer kosta 1000 dollar.

CubeJet som är en förlängning av Cube-Serien och har kombinerat konsumentskrivaren, med företagets senaste serie ColourJet-printrar. Detta har resulterat i en fullfärgsskrivare för konsumentmarknaden. Skrivaren  finns inte på marknaden just nu, men kommer presenteras av företaget på CES 2014 i veckan. CubeJet kommer lanseras på marknaden under andra halvan av 2014 och beräknas kosta 5000 dollar.

Uppköp som ger frukt

Företaget 3D systems har det senaste året knutit band med stora samarbetspartners och gjort flera förvärv, som nu ser ut att ge frukt. Så sent som i december förra året köpte företaget konkurrenten Figulo som varit framstående inom keramikframställning. I september 2013 köpte 3D systems också microföretaget Sugerlab. Nu släpper alltså 3D systems två nya serier för nya material, keramik och socker.

CheraJet (keramik) och ChefJet (socker) heter serierna som kommer presenteras under veckan på mässan CES 2014 i Las Vegas.

ChefJet som är den första kommersiella 3Dskrivaren som är gjord enbart mot resturang/bageri-branschen har en byggyta på 25,5 x 35,5 x 20 cm. Skrivaren skriver ut objekt i olika former precis som en vanlig 3d-skrivare. Fast med ätbara material med smak av bland annat vanilj, mint, körsbär, melon och choklad. Skrivaren kommer enligt företaget att nå marknaden under andra halvan av 2014, och kosta runt 5000 dollar. Även ChefJet-serien kommer att presentera en Pro-variant, som ska kunna printa samma smaker, fast i fullfärg. Men smakar det så kostar det, pro-varianten beräknas kosta det dubbla alltså 10 000 dollar.

Notisen uppdateras löpande.

Senaste nytt

De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Ferrita i Köping har sedan 1959 utvecklat och tillverkat avgassystem. Med hjälp av additiv lasersvetsteknik från Meltio vill Ferrita ställa om till ett modernt industriföretag, med förhoppningen om att kunna tredubbla omsättningen de kommande åren.
IMG_97501
De är först i Skandinavien med Meltios robotcell

Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

Den 24–25 mars 2026 arrangerades konferensen Defence in West i Trollhättan. Fokus var att visa hur additiv tillverkning, drönare och cybersäkerhet kan ha konkreta effekter inom totalförsvaret.
Defence in west
Försvarskonferens lyfte fram fördelarna med AM

BMW växlar upp med WAAM-tekniken

BMW Group fortsätter att investera i additiv tillverkning och tar tekniken till nästa industriella nivå, genom att AM fullt ut utvecklas till en integrerad produktionsteknik.
P90631016_highRes_additive-manufacturi
BMW växlar upp med WAAM-tekniken

Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Efter förra årets 10-årsjubileum och rekordstora besöksantal ser utsikterna för Formnext 2026 ljusa ut, enligt arrangören Mesago. I början av mars hade 527 företag från 34 länder registrerat sig som utställare.
Formnext entre
Vind i seglen inför årets Formnext-mässa

Läs vidare

Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

En ultrasnabb 3D-skrivare av FFF-modell för industriella applikationer. Så beskriver Intamsys nya FUNMAT Pro 310 NEO som lanserades vid ett digitalt event den 26 september.
Intamsys NEO
Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Företaget Artec 3D, med huvudkontor i Luxemburg, vill slå sig in på marknaden för industriell metrologi. Det avspeglas i de senaste två produktlanseringarna.
Artec kollage
Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Svenska AM Efficiency, som utvecklar efterbehandlingslösningar för 3D-utskrifter, lanserar nu sin senaste innovation kallad CCP-20.
ccp20_open and closed
Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Prusa släpper industriell 3D-skrivare

Enligt Prusa Researchs grundare Josef Prusa startade han bolaget med ambitionen att demokratisera 3D-printing och göra det tillgängligt för fler. Något man får säga att han lyckats med. Nu vill han göra samma resa med industriell 3D-print.
Prusa HT90 1
Prusa släpper industriell 3D-skrivare