MiniFactory vill tända en industriell gnista

Text:Anja Degerholm
PUBLICERAD: 7 november 2023
Finska MiniFactory tog med sig en helt ny 3D-skrivarmodell till Formnext, Ignite. Foto: Anja Degerholm

Ett par veckor innan Formnext lanserade finska MiniFactory sin nya modell Ignite. En 3D-skrivare för industriell produktion som printar både större och snabbare än tidigare.

– Vi har sålt vår tidigare modell Ultra i fem år och den vanligaste frågan vi har fått av kunderna är om vi inte kan tillverka en större maskin, berättar Riku Hietarinta, Head of Service Operations, i samband med att Ignite gör mässpremiär i Frankfurt.

Han säger att den största skillnaden är just storleken som innebär en flera gånger större byggvolym, 600 x 400 x 400 millimeter. En annan viktig faktor är produktiviteten och det ska gå att printa fem till sju gånger så snabbt. En rimlig prislapp är MiniFactorys tredje säljargument.

– Hela industrin har mognat och är redo för att tillverka applikationer för slutanvändning. Med Ignite kan man behålla samma kvalitet som med Ultra-modellen, men kapaciteten är betydligt högre.

MiniFactorys maskiner används redan inom branscher som järnväg och flyg, men Riku Hietarinta tror mycket på fordonsindustrin, även för elbilar, och mer avancerade områden som olja och gas. Ignite kan hantera en mängd olika material, bland annat ULTEM9085 och PEEK som tål höga temperaturer.

I Sverige säljs MiniFactory av 3DVerkstan.

Printa större delar med en högre produktivitet och till ett rimligt pris. Det är fördelarna med nya Ignite, säger Riku Hietarinta.

Senaste nytt

Hushållsavfall i plast blir filament för 3D-printing

Mängden plastavfall i de tyska hushållen har tredubblats under de senaste 30 åren, varav en stor del kommer från förpackningar. Tyska forskare har nu framgångsrikt lyckats omvandla plasten till filament för 3D-printing.
Fraunhofer 1

Mässan där allt kretsar kring plast

Den 7-8 maj 2025 anordnas Plastteknik Nordic på Malmömässan för 13:e gången. I år medverkar ett tiotal utställare som på ett eller annat sätt är verksamma inom 3D-printing.
Plastteknik

Blått livsmedelssäkert 3D-printmaterial

Franska Sculpteo introducerar PA12 Blue, ett nytt 3D-printmaterial särskilt utvecklat för mathantering, tillagning och lagring. Ett material som uppfyller både EU:s direktiv för livsmedelssäkerhet och riktlinjer från U.S. Food and Drug Administration (FDA).
blue3d-2

Video: Hur kan man kombinera AM och formsprutning?

Vilka synergier kan uppstå om man kombinerar additiv tillverkning och formsprutning? Detta ämne har Prototals Henrik Lundell och Claes Sjödahl gjort en djupdykning i.
Prototal video

Läs vidare

Intamsys presenterar industriell desktopskrivare

En ultrasnabb 3D-skrivare av FFF-modell för industriella applikationer. Så beskriver Intamsys nya FUNMAT Pro 310 NEO som lanserades vid ett digitalt event den 26 september.
Intamsys NEO

Dubbla skanning-nyheter från Artec 3D

Företaget Artec 3D, med huvudkontor i Luxemburg, vill slå sig in på marknaden för industriell metrologi. Det avspeglas i de senaste två produktlanseringarna.
Artec kollage

Ny lösning för rengöring av stora 3D-utskrifter

Svenska AM Efficiency, som utvecklar efterbehandlingslösningar för 3D-utskrifter, lanserar nu sin senaste innovation kallad CCP-20.
ccp20_open and closed

Prusa släpper industriell 3D-skrivare

Enligt Prusa Researchs grundare Josef Prusa startade han bolaget med ambitionen att demokratisera 3D-printing och göra det tillgängligt för fler. Något man får säga att han lyckats med. Nu vill han göra samma resa med industriell 3D-print.
Prusa HT90 1