Shapr3D lanserar CAD-app för iPad Pro



Text:Petter Andersson
PUBLICERAD: 19 december 2017

Shapr3D_mobile_CAD_app_iPad_ProDet ungerska CAD modelleringsföretaget Shapr3D har tillsammans med Siemens PLM Software och Tech Soft 3D tagit fram världens första mobila CAD-applikation. Applikationen är speciellt framtagen för iPad Pro. Produktlanseringen är ett resultat av InReach Ventures finansieringsrunda, som säkrades i augusti.

– Tröskeln in i branschen har tidigare varit för hög, då traditionella CAD-verktyg är dyra och svåra att använda. Nu tillgängliggör vi 3d CAD-modellering inom alla kreativa yrken. Allt som behövs är en iPad Pro, en Apple Pencil och lite inspiration, säger István Csanady, grundare och vd på Shapr3D.

Produkten, som släpptes för nedladdning den 11 december 2017, är en integrerad lösning mellan Siemens Parasolid – ett företag som jobbar med geometrisk 3d-modellering, och HOOPS Exchange – ett CAD-verktyg för dataöverföring. Det är därför möjligt att använda applikationen offline, och all modellering och dataöverföring körs lokalt – utan iblandning av molntjänster eller externa verktyg.

– Pekskärmar har tidigare varit dåliga anpassade för precisionsarbete. Det var först i och med Apples lansering av iPad Pro, 2016, som läsplattor öppnades upp för detaljerat 3D CAD-arbete. Vi har lyckats att kombinera Apple-pennans precision med ett tryckbaserat gränssnitt, berättar István Csanady.

Appen släpps i en gratis basversion och i en PRO-version, och finns tillgänglig via iTunes.

Video: Shapr3D 3.0 – Think and Design in 3D

 

 

Senaste nytt

De har printat världens minsta ölflaska

År 2025 skapade Carlsberg världens minsta öl, men tiden på tronen blev kort. Fem svenska studenter från KTH har nu slagit världsrekord med en ölflaska som är tre gånger mindre, tillverkad med en högprecisions-3D-skrivare.
Ölflaska
De har printat världens minsta ölflaska

SVEAT utlyser tävling och stipendium

Branschorganisationen SVEAT drar nu igång sin årliga tävling Design Challenge och utlyser även sitt stipendium för utbildningsanordnare inom gymnasie- eller yrkeshögskolan.
SVEAT_styrelse-25-26-www
SVEAT utlyser tävling och stipendium

Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner

Svenska maskintillverkaren Freemelt presenterade nyligen sina siffror för helåret 2025, som visar på en försäljningstillväxt på 172 procent. 
Freemelt-eMELT
Freemelt ökade försäljningen från 20 till 54 miljoner

Svensk finalist i TCT Awards

Den 14 april utses vinnarna i årets TCT Awards. Bland finalisterna finns svenska Bondtech som nominerats för INDX. 
Bondtech-1
Svensk finalist i TCT Awards

Läs vidare

AI med öppen källkod skapar CAD från text

Eftersom intresset för generativ artificiell intelligens (AI) fortsätter att öka, har AM-industrin bevittnat en tillväxt i text-till-CAD-plattformar. Dessa verktyg tillåter användare att skapa 3D-printbara CAD-filer från enkla textbeskrivningar, vilket gör additiv tillverkning mer allmänt tillgänglig.
Zoo-Text-to-CAD-users-interface.-Image-by-3D-Printing-Industry-1024x667-1
AI med öppen källkod skapar CAD från text

nTop och NVIDIA samarbetar om GPU-driven design för AM

nTop, tidigare nTopology, ska förbättra funktionerna i sin designprogramvara med hjälp av NVIDIA. Det ska resultera i snabbare produktutveckling.
bmw-group-virtual-factory-nvidia-omniverse
nTop och NVIDIA samarbetar om GPU-driven design för AM

Stratasys släpper två nya versioner av GrabCAD

Mjukvaran GrabCAD ökar effektiviteten och minskar kostnaderna. Det lovar leverantören Stratasys som nu släpper två nya versioner av sviten.
Stratasys-Formnext
Stratasys släpper två nya versioner av GrabCAD

Adaxis vill erövra världen med robotprogramvara

Svensk-franska Adaxis återvände till Formnext med en betydligt större monter än förra året. Med ett ökande intresse för additiv tillverkning med robot hoppas företaget kunna växa globalt med sin programvara för just detta.
Adaxis-1-e1700472918858
Adaxis vill erövra världen med robotprogramvara